Yaraticiligin Gorsel Dili Key Visual 1 » Yaratıcılığın görsel dili “key visual” » ZB Medya - İletişim | PR ve Dijital Medya Ajansı

Dijital dünya geliştikçe tüketim de aynı oranda hız kazanıyor. Eskiden insanların okuma alışkanlıkları vardı ve bu zamanla yerini okumamaya bıraktı. İnsanlar okumayı sıkıcı ve zaman kaybı olarak nitelendiriyor. Bu da görseller için daha geniş bir alan oluşturuyor, görsellere daha fazla önem vermemizin bir gerekçesi haline geliyor. Key visual yani anahtar görsel dediğimiz şey bir markanın pazarlama kampanyasının parçası ya da tüm pazarlama iletişiminde tekrardan kullanılan grafik unsurlardır. Key visual aracılığıyla bir marka tanınırlığı oluşturmak ve müşteriler ile uzun süren ilişkiler kurmak mümkündür.

Oluşturulan temel görsel gelecekteki tüm reklamların ve tasarımların; ögelerin, yazı tiplerinin ve renk paletinin nasıl olacağını görme konusunda bir tecrübedir. Ayrıca anahtar görsel; iletişim tonunu, duyguları etkili bir şekilde ifade etme kanalıdır. Markanın kimliğini ve hikayesini anlatmanın en iyi yollarından biri olan key visual, markanın kimliği için büyük bir önem taşır. Çünkü insanlar bir görsel 3 kere gördüğünde o görseli tanır ve hatırlar. Bu noktada görselin net ve çarpıcı olması önemlidir. Görselin renkleri de bir o kadar önemlidir. Güçlü key visual örneklerine baktığımızda bunların markanın önüne geçerek tüm sektörü anlatmayı başardığını görebiliyoruz.

Key visualın en önemli özelliklerinden biri her mecrada kullanılabiliyor olması. Bu görseli gördüğümüzde direkt olarak o markayı ya da logoyu gözümüzde canlandırabilmemiz mümkün. Dolayısıyla bu görsel reklam filmi, sosyal medya ya da billboard görseli olarak kullanılabilen bir görseldir.

ANAHTAR GÖRSEL NASIL YARATILIR?

Ürün veya marka imajını iletmek için hangi görsel unsurların marka için daha uygun olduğunu belirlemek isterseniz, marka kimliğinin ana noktalarına vurgu yapmanız gerekmektedir. Bu markanın aynı pazardaki diğer ürün ve markalardan farkı ne? Markayı hangi özelliği benzersiz hale getiriyor? Bu marka ya da ürün müşterilerde hangi duyguları uyandırır?

Reklam yalnızca ürünü değil, ürünün ne sunduğuna dair detayları da içeren bir dizi fikirdir. Özetlemek gerekirse key visual markanın fikirlerine ışık tutan bir yol haritasıdır. Bu yüzden iyi bir AR-GE çalışması ve doğru bir planla oluşturulmalıdır. Markanın tüm kimliğini belirleyecek olan bu tasarımlar yaratıcılığın sınırları zorlanarak yaratıldığında mutlak başarının kapılarını açar. Başarılı key visual örneklerine baktığınızda üzerinde çalışılmış olduğunu görürsünüz ve yapılması gereken budur.