markalar icin sosyal medyanin onemi » Markalar için sosyal medyanın önemi » ZB Medya - İletişim | PR ve Dijital Medya Ajansı

İlk başlarda sosyal medya hayatımıza sadece birkaç fotoğraf paylaşmak, uzun yıllardır görmediğimiz bir arkadaşımızla iletişim kurmak ve benzeri sosyal duygular ile girdi. Fakat zamanla hepimiz gördük ki sosyal medya bu düşüncenin çemberinden sıyrılıp yeni bir pazarlama kanalı haline geldi. Linkleri yukarı kaydırdığımız, birinin üzerinde görüp kendimize de aynısını aldığımız ve markalarla iletişime geçtiğimiz yeni dünyamız olan sosyal medya haliyle markalar için de kaçınılmaz olarak yeni bir satış kanalı oluşturdu. Sosyal medya bireysel kullanıcılar için hala sosyal amaçla da kullanılan bir mecra olsa da markalar için geniş hedef kitlelerine hitap etmek ve yüksek satış geri dönüşleri almak anlamına geliyor. Sosyal medyada her geçen gün artan yeni kullanıcılar markalar için cezbedici hale geldi. Peki, sosyal medyanın markalar için önemi ne? Markalara ne katıyor ki herkes bu mecrada görünür olmak için uğraşıyor?

1.MARKA DEĞERİNİ ARTIRIR

Bir marka sosyal medyada yer aldığında hem marka bilinirliğini artırıyor hem de tüketicilerle etkileşim halinde kalarak bir bağ oluşturuyor ve güvenilir hale geliyor. Sosyal medya kanalı her ne olursa olsun durum markaların penceresinden bakıldığında bu şekilde ilerliyor. Bu yüzden sosyal medyayı verimli kullanmak önemli!

2. GÖZLE GÖRÜNÜR GERİ DÖNÜŞLER SAĞLAR

Yürütülen stratejinin, hayata geçirilen eylemin geri dönüşünü görme zamanı da geleneksel medyaya oranla kısalıyor. Sosyal medya üzerinden ölçümleme yapabilmek kolay olduğu için günlük, haftalık, aylık aktif kullanıcı sayılarını görebilir, beğenileri ve yorum sayılarını değerlendirebilirsiniz.

3. HEDEF KİTLEYİ TANIMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Ayrıca hedef kitleyi tanımak bu kanalda son derece kolay ve markalar tüketicilerin beklentilerini daha kolay anlayarak cevap verebiliyor. Buna paralel olarak tüketici de markaya hızlıca erişebiliyor, şikayetlerini ya da taleplerini iletebiliyor.

4. DAHA EKONOMİKTİR VE SATIŞLARA ETKİ EDER

Sosyal medya kullanıcılarının artması ile birlikte tüketicilere ulaşmak daha kolay hale gelirken aynı zamanda geniş bir kitleye ulaşmak maliyet açısından daha uygundur. Ekonomik olan bu dijital pazarlama stratejisi satışları artırmanın da bir yoludur.

5. SEKTÖRÜ VE RAKİPLERİ YAKINDAN TANIMAYI SAĞLAR

Sosyal medyanın markalar açısından avantajlarından biri de rakiplerini daha iyi tanıyabilmek. Sosyal medya aracılığıyla aynı sektörde bulunan rakiplerin çalışmalarını takip etmek mümkün hale gelir.

Özetlemek gerekirse; sosyal medya ile daha fazla kişiye ulaşabilir, pazarlama stratejinizi hedef kitlenize göre oluşturmak için kullanıcılara kulak verebilir, daha az maliyetle marka güveninizi oluşturabilir, kullanıcıların markanız hakkındaki fikirlerine kulak verebilir, rakiplerinizi inceleyerek kendinizi bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde markanıza duyulan güven artacak ve bu doğrudan satışlarınıza etki edecek. Dolayısıyla sosyal medya markanız için kaçırılmayacak bir fırsat!