is yasaminda motivasyon 1 » İş yaşamının dopingi: motivasyon » ZB Medya - İletişim | PR ve Dijital Medya Ajansı

Motivasyon… Sözlük anlamına baktığımızda “isteklendirme” ve “güdüleme” olmak üzere iki farklı tanım çıkıyor karşımıza. Günlük yaşamda hedef veya hedefleri olan her bireyin ihtiyacı olan olgulardan biri motivasyondur. Günlük yaşam kadar günün en az sekiz veya dokuz saatini geçirdiğimiz iş yerlerimizdeki motivasyon da işlerin sağlıklı yürümesi açısından önemli bir rol oynar. Küreselleşen ve günden güne rekabetin daha da arttığı bir iş dünyasında hedeflere ulaşmak ve başarılı olmak adına motivasyon kavramı da en önemli dopinglerden biridir. Özellikle iletişim sektöründe faaliyet gösteren ve ana hedefi insan olan PR ajanslarındaki çalışan motivasyonu da iletişim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlar.

Başarı ve başarısızlık kavramları, iş yaşamı için iki gerçek olgudur. Bu iki kavramın ortaya çıkmasında da çalışanın motivasyon seviyesi belirleyici roldedir. Bir işte yeterli verimin sağlanması ve çalışanların başarılı bir şekilde işlerini sürdürmesi için motivasyonlarının en üst seviyede olması gerekir. İletişim danışmanlığı veren ve merkezinde iletişim olan PR ajanslarının müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmesi için de motivasyon tüm bu sürecin anahtar kelimesi haline gelir. Çalışan motivasyonunu yükselten maddi kaynakların yanı sıra ruhen ve duygusal olarak da tatmin olma duygusu daha verimli bir çalışma ortamı sağlar. Yeterli motivasyon daha mutlu bir çalışanı, daha mutlu bir çalışan daha kreatif işleri, daha kreatif işler ise daha mutlu bir müşteriyi getirip böylelikle karşılıklı olarak alınan verim her iki taraf açısından üst düzeye çıkartır.

PR’cıların Motivasyonu Bir Başkadır

İletişim sektörünün dinamik yapısı ise motivasyon anlamında PR’cılara diğer sektörlere oranla çok fazla olanak sunar. Yapılacak olan bir festivalin, fuarın veya lansmanın heyecanının aylar öncesinden başlaması, organizasyonun belirlenmesi, stratejilerin geliştirilmesi, röportajların ayarlanması, davetlerin geçilmesi ve en nihayetinde o büyük günün veya haftanın gelmesi… Kimi zaman yorucu olsa da ortaya çıkacak meyvenin tadı düşünüldüğünde tüm bu süreçler bir çalışan için en büyük motivasyon kaynağı olur. O günlerin ardından geriye dönüp bakıldığında ise basında çıkan yansımalar, müşteriden gelen teşekkürler ve #tbt’ler ise işin en motive tarafını bir kez daha hatırlatır.

Motivasyon Bazen Minik Dostlarımızdan Gelir

Motivasyon hakkında o kadar yazdık ettik fakat unutmamamız gereken bir motivasyon kaynağımız daha var. Evet, minik dostlarımız. İş yerlerinin en tatlı, şirin, vazgeçilmez ve yeri geldiğinde en yaramaz üyesi. Bazen bir kedi, bazen bir köpek, belki bir kuş veya akvaryumda bir balık… İş hayatının en stresli anında bir anda yanınıza sokulan ve bakışlarıyla tüm yorgunluğunuzu olan motivasyon kaynaklarımızın bambaşka bir etkisi var.

ZB Medya İletişim olarak bizim de çok özel bir motivasyon kaynağımız var. Biz ona “Motivasyon Müdürümüz Sezen” diyoruz. Yalnızca bizim motivasyon müdürümüz olmakla da kalmayıp sizlere de her hafta sonu görünüyor sosyal medyamızda. Cumartesi günleri bir önerisiyle, Pazar günü ise sorduğu bir soruyla da iki gün boyunca sizler için de haftanın yorgunluğunu atmanızı sağlıyor.

Sonuç olarak; iş hayatını renklendiren pek çok motivasyon kaynağımız mevcut. Yeter ki onlara ayak uydurup eğlenmesini bilelim.