İletişimin Geleceği

İletişim kavramının tarihsel süreç içinde geçirdiği dönüşüme baktığımızda akıllara durgunluk veren bir tabloyla karşılaşırız. Mağara duvarlarına çizilen basit çizimlerden günümüzde geldiğimiz nokta arasındaki muazzam fark medeniyetlerin gelişme hızının ne denli büyük olduğunu gözler önüne serer. Binlerce yıl öncesinde başlayan iletişimin yüzyıllar geçtikçe gelişmesi, çeşitlenmesi ve yayılması günümüzün toplumsal yapısını oluşturmuş ve geleceğin iletişim dünyasını da şekillendirmektedir.

Binlerce yıl öncesinde görsel ve sözlü olarak başlayan iletişim, teknolojik gelişmeler ve yazının da bulunmasıyla kayıt altına alınmaya başlandı ve böylelikle yazılı tarihe de giriş yapmış olduk. Uzun bir süre devam eden bu dönemin ardından ise hayatımıza giren bilgisayar ve internet ile adeta dijital dünyaya merhaba dedik. Tarihin ilk çağlarından itibaren yavaş bir hızda gelişen iletişim süreci her çağ ile beraber daha da hızlı bir dönüşüm sürecine girerek özellikle son 50 yılda muazzam bir seviyeye ulaştı. Günümüzden 50 yıl öncesine baktığımızda kullanılan iletişim araçlarının şu anda büyük bir değişim geçirdiğini görmekteyiz. Bugünden 50 yıl sonrasına baktığımızda ise hiç kuşku yok ki şu an için hayal dahi edemeyeceğimiz gelişmeler olacak ve iletişim başka bir boyut kazanacak.

Kurumlar ve markalar adına önümüzdeki süreç iletişime verdikleri değer ve iletişim dünyasına ayak uydurabilmeleri açısından hayati bir noktada konumlanacak hiç kuşku yok ki. İletişimin dijital dünyasına ayak uydurarak ve PR kavramına da gerekli değeri veren kurum ve markalar için geleceğin iletişimi daha yönetilebilir olacaktır. İletişim sürekli değişen bir olgu olduğu için bu duruma uygun iletişim planları her kurum ve kuruluşun dikkate alması gereken bir unsur olarak konumlanmaktadır.

 

ZB MEDYA - İLETİŞİM

ZB Medya – İletişim Türkiye’nin köklü PR ajanslarından biridir ve PR Ajansı hizmetinin yanında bünyesinde dijital medya yönetimi ve web tasarım gibi hizmetleri de barındırıp, başarıyla sürdürmektedir.